WEH® Fueling Nozzle TK26 CNG
The TK26 CNG is also available in a version with a 90° handle sleeve.
This version allows for optimized hose routing and is ideal for refueling from above or below, especially in tight installation
spaces. The 90° version is available in a lightweight design with an aluminum sleeve, which supports ergonomic, low-effort
handling.
In addition, it features all the proven characteristics of the TK26 CNG with straight hose routing.
Safety
The TK26 CNG offers optimum safety to the operator.
The fueling nozzle remains connected to the receptacle until the gas between inlet valve and receptacle is depressurized.
| Technical Nominal Size | 12 mm |
|---|---|
| Nominal Pressure PN | 200 bar |
| Max. allowable operating pressure PS | 300 bar |
| Temperature Range | -40 °C up to +85 °C |
| Media Inlet | UNF 7/8“-14 male thread, SAE J514, 37° cone |
| Material | Corrosion resistant |
| Sealing Material | Natural gas resistant |
| Design | With plastic thermal protection and gas recirculation |
| Coding | P30HD acc. to ANSI NGV1 / C200 acc. to ISO 14469 PN = 200 bar (3,000 psi) |
| Weight | Approx. 3.0 kg |
| Conformity / Tests / Approvals | In accordance with ISO 14469 |
- Coding for pressure range / gas type
- 90° media inlet
- Compatible with receptacles acc. to NGV1 standard and ISO 14469
- Easy operation
- High flow rate -> short filling times
- High-grade materials
- Plastic thermal protection
- Recirculation of the vented gas
- WEH® Jaw Locking Mechanism
- WEH® EASY-TURN 360° swivel joint for actuation lever
- Color coded impact protection (200 bar / 3000 psi black , 250 bar / 3600 psi yellow)
- Super light -> only 3000 grams
Fueling nozzle for CNG fast filling of buses and trucks at self-service fueling stations to be used with WEH® Receptacles acc. to NGV1 standard and ISO 14469.

| Description | Document type | Language | File type | File size |
|---|






