WEH® Fueling Nozzle TK26 CNG
The TK26 CNG fueling nozzle is very light in weight and therefore easy to operate. The integrated swivel joint is located at the actuation lever and can easily be turned into the optimal actuating position. The compact actuation lever needs less effort to actuate the nozzle.
Safety
The TK26 CNG offers optimum safety to the operator.
The fueling nozzle remains connected to the receptacle until the gas between inlet valve and receptacle is depressurized.
| Technical Nominal Size | 12 mm |
|---|---|
| Nominal Pressure PN | 200 bar |
| Max. allowable operating pressure PS | 300 bar |
| Temperature Range | -40 °C up to +85 °C |
| Material | Corrosion resistant |
| Sealing Material | Natural gas resistant |
| Design | With plastic thermal protection |
| Weight | Approx. 3.0 kg |
| Conformity / Tests / Approvals | In accordance with ISO 14469 |
- 99 % less refrigerant loss
Fueling nozzle for CNG fast filling of buses and trucks at self-service fueling stations to be used with WEH® Receptacles acc. to NGV1 standard and ISO 14469.

| Description | Document type | Language | File type | File size |
|---|




