WEH® Fueling Nozzle TK26 CNG
The TK26 CNG fueling nozzle is very light in weight and therefore easy to operate. The integrated swivel joint is located at the actuation lever and can easily be turned into the optimal actuating position. The compact actuation lever needs less effort to actuate the nozzle.
Safety
The TK26 CNG offers optimum safety to the operator.
The fueling nozzle remains connected to the receptacle until the gas between inlet valve and receptacle is depressurized.
| Technical Nominal Size | 12 mm |
|---|---|
| Nominal Pressure PN | 200 bar |
| Max. allowable operating pressure PS | 300 bar |
| Temperature Range | -40 °C up to +85 °C |
| Media Inlet | UNF 9/16"-18 male thread, SAE J514, 37° cone |
| Material | Corrosion resistant |
| Sealing Material | Natural gas resistant |
| Design | With plastic thermal protection and gas recirculation |
| Coding | P30HD acc. to ANSI NGV1 / C200 acc. to ISO 14469 PN = 200 bar (3,000 psi) |
| Weight | Approx. 3.5 kg |
| Conformity / Tests / Approvals | In accordance with ISO 14469 |
- Coding for pressure range / gas type
- Compatible with receptacles acc. to NGV1 standard and ISO 14469
- Easy operation
- High flow rate -> short filling times
- High-grade materials
- Plastic thermal protection
- Recirculation of the vented gas
- Super light -> only 3,500 grams
- WEH® EASY-TURN 360° swivel joint for actuation lever
- WEH® Jaw Locking Mechanism
- Angled grip sleeve for ergonomic operation and optimized hose routing
- Color coded sliding sleeve (200 bar / 3,000 psi black , 250 bar / 3,600 psi yellow)
Fueling nozzle for CNG fast filling of buses and trucks at self-service fueling stations to be used with WEH® Receptacles acc. to NGV1 standard and ISO 14469.

| Description | Document type | Language | File type | File size |
|---|



